סקירה כלכלית שבועית (11 בדצמבר): הגירעון בישראל מזנק לשיא חדש,  הממשל בארה"ב דורש לפצל את פייסבוק, ובריטניה במבוי סתום

S&P 500
3,668 (0.04%+)
ת"א 35
1,447 (0.93%-)
דולר/שקל
3.25 (0.63%-)


בישראל, הגירעון ממריא אל על

המשק הישראלי ממשיך לדשדש בצל הקורונה והגרעון ממשיך להחריף. כמה מחריף? 136 מיליארד שקל מתחילת השנה (לעומת 37 מיליארד שקל בשנה שעברה).

הגירעון הולך וגדל – מה זה אומר?

  • השבוע פורסם בדו"ח של משרד האוצר כי הגירעון הממשלתי ב-12 החודשים האחרונים עלה בנובמבר ל-11.1% מהתמ"ג – ועומד כעת על 151 מיליארד שקל. מעולם לא היה גירעון גבוה כמו הנוכחי, אפילו לא מחצית ממנו.
  • הסיבה פשוטה: ההכנסות ממיסים צנחו וההוצאות בגלל הקורונה תפחו – והתוצאה: הממשלה מוציאה הרבה יותר ממה שהיא מכניסה. את ההפרש, המדינה מגייסת בהלוואות, גם מהציבור בישראל וגם בחו"ל. את ההלוואות האלה כמובן נצטרך להחזיר ביום מן הימים. והמשמעות תהיה כנראה העלאה של מיסים וקיצוץ בהוצאות הממשלה, שכל אזרח ירגיש בכיס ובשירותים שהוא מקבל.
  • בשוק העבודה בינתיים, נרשמה התאוששות בעקבות היציאה מהסגר השני ונרשמה ירידה בשיעור האבטלה ל-14.6% (603 אלף איש). השבוע פורסם גם כי בנובמבר נרשמה עלייה ברכישות בכרטיסי אשראי ובמשיכת מזומנים כאשר עיקר הזינוק היה בעקבות "בלאק פריידיי".

בארה"ב, הממשל דורש לפצל את פייסבוק

פייסבוק, שספגה לא מעט ביקורת בשנים האחרונות, עומדת בפני תביעת ענק. נציבות הסחר הפדרלית (FTC) טוענת שפייסבוק רומסת מתחרים על-ידי רכישתם (כפי שעשתה לוואטסאפ ואינסטגרם). המשמעות עשויה להיות פיצול החברה.

מהי הטענה המרכזית בתביעה וכיצד היא עשויה להשפיע על חברות נוספות?

  • תובעים מ-46 מדינות, בשיתוף עם נציבות המסחר הפדרלית (FTC), הגישו תביעות הגבלים נגד פייסבוק בטענה שהחברה הפכה למונופול בתחום המדיה החברתית. הסעיף המרכזי: פייסבוק התנהלה באופן אנטי-תחרותי כאשר רכשה חברות מתחרות שאיימו עליה וחיסלה בכך את התחרות והחדשנות.
  • התובעים דורשים להכריח את פייסבוק למכור את שתי חברות הענק שרכשה בשנים האחרונות: אינסטגרם וואטסאפ, ולהקשות על עיסקאות מסוג זה בעתיד – במטרה להגביר את התחרות בתחום ולעודד את כניסתן של חברות נוספות למגרש החברתי.
  • אם התביעה תתקבל היא עשויה כמובן לפגוע בשווייה של פייסבוק, והדבר עלול להשליך על ענקיות הייטק אחרות כמו גוגל, אפל ואמזון – שגם הן נוהגות לרכוש חברות מתחרות ולקדם באמצעות הכוח שלהן את השירותים שהן רוכשות. ענקיות הטכנולוגיה הללו מחזיקות בנתח גודל במדד ה-S&P 500, ופגיעה בהן יכולה לגרום גם לזעזועים בשוק המניות.

בריטניה מתקרבת לברקזיט – בלי הסכם

הבריטים עזבו את האיחוד האירופאי מבחינה פורמלית - אך טרם נחתם הסכם סחר חופשי בין הצדדים. פעם אחר פעם, השיחות מגיעות למבוי סתום בעוד שהדדליין מתקרב.

מה יקרה במידה ולא ייחתם הסכם סחר עם האיחוד?

  • ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון נפגש השבוע עם נשיאת נציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, בניסיון לגשר על המחלוקות בהסכם סחר חדש בין הצדדים. גם בתום הפגישה לא הושג הסכם והצדדים ממשיכים בשיחות, לקראת הדד ליין ב-31.12.
  • אם לא יושג הסכם, סביר להניח שהצדדים יצליחו למצוא דרך להזיז שוב את הדד ליין. אם זה לא יקרה, עלול פרוץ משבר גדול בבריטניה, שתיאלץ להפסיק את הסחר מול שכנותיה ליבשת, ולאלתר הסכמים חדשים במהירות כדי למנוע משבר כלכלי.
  • בינתיים, באירופה נערכים לכל מצב – ולאור אי הוודאות והחרפת הקורונה, הבנק האירופי הודיע על הרחבת תוכנית הרכישות שלו ל-1.85 טריליון דולר והארכתה למרץ 2022. כל זאת, כדי להמשיך ולהזרים כסף לבנקים ולכלכלות, בניסיון למנוע משבר נזילות ומצוקה חריפה בקרב העסקים והאזרחים.


טוב לדעת

מגיפת הקורונה העלתה משמעותית את הביקושים להזמנת מזון מוכן הביתה. אחת המרוויחות הגדולות היא חברת "דורדאש" שמספקת שירות שכזה בארה"ב, והשבוע היא חגגה עם הנפקה בוול סטריט. שנסגרה בגובה של 102 דולר למניה. שווי השוק של החברה שהוקמה ב-2013 בעמק הסיליקון עומד כבר על כ-35 מיליארד דולר. ומה לגבי רווחים? אל תגזימו, היא הפסידה השנה כבר יותר מ-150 מיליון דולר.

מנגישים את הכלכלה להמונים

היי! אני דניאל, מתכנת וחובב כלכלה מראשל"צ. הקמתי את כלכלה ב-3 דקות במטרה לעזור ליותר ישראלים להבין אירועים כלכליים בקלות, ולהקנות השכלה פיננסית בסיסית שהפכה להיות הכרחית יותר מתמיד. למרות העלויות שכרוכות בפרויקט - אני מתעקש לשמור עליו נקי מתוכן שיווקי. אם אתם רוצים לעזור לי להנגיש את הכלכלה להמונים, אנא שקלו תרומה. תודה!

תמיכה

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.