סקירה כלכלית שבועית (18 בדצמבר): בנק ישראל מקל על לוקחי המשכנתא, הבנק הפדרלי ממשיך ברכישות, וחבילת השיקום של אירופה

S&P 500
3,722 (1.48%+)
ת"א 35
1,471 (0.06%-)
דולר/שקל
3.24 (0.33%-)


בישראל, מדד המחירים ממשיך לדשדש

האבטלה עדיין גבוהה, המשק מתכונן ל"ריסון מהודק" (שכנראה יוכרז בשבוע הבא) – ומחירי המוצרים מדשדשים סביב אותן רמות.

למה זה קורה ואיך זה משפיע עלינו?

  • השבוע פורסם כי מדד המחירים ירד בשיעור של 0.2% בחודש נובמבר, כאשר עיקר הירידות נרשמו במחירי הפירות והירקות. מנגד העלייה העיקרית נרשמה במחירי ההנעלה וההלבשה. בסך הכל מתחילת השנה ירד מדד המחירים ב-0.6%.
  • ירידת המחירים כמובן מקלה על הצרכנים, אבל היא גם משקפת את מצבו הקשה של המשק בתקופת הקורונה. עסקים רבים נאלצים לחזר אחר הלקוחות ולהפחית מחירים – מה שפוגע עוד יותר ברווחים שלהם. התוצאה: קיטון בהכנסות, קושי בשכירת עובדים וירידה בהכנסות המדינה ממיסים.
  • בשוק הדירות, שנמדד בנפרד, נרשמה דווקא עלייה במחירים. בחודשים ספטמבר ואוקטובר התייקרו המחירים בשיעור של 0.4% ובסך הכל נרשמה עליה של 2.5% במחירים ב-12 החודשים החולפים. השבוע הקל בנק ישראל על התנאים של לקיחת ומחזור המשכנתאות, וצעד זה עשוי להגביר את הביקוש לדירות ולגרום לעליית מחירים נוספת.

בארה"ב, הבנק הפדרלי ממשיך להנשים את הכלכלה

ארה"ב החלה לחסן את אזרחיה נגד קורונה – בעוד מספר המתים היומי במדינה רושם שיאים חדשים. במקביל, יו"ר הבנק הפדרלי הודיע שימשיך בהקלות מוניטריות במטרה להבטיח פעילות חלקה של השוק.

מהם הצעדים שנוקט הבנק הפדרלי?

  • יו"ר הפד ג'רום פאוול הודיע שהוא מתחייב להמשיך לממן רכישת אגרות חוב בהיקף של 120 מיליארד דולר מדי חודש עד שהכלכלה תשוב לתעסוקה מלאה. הכסף הזה מבטיח הזרמת אשראי למשקי הבית והעסקים במדינה.
  • כמו כן, פאוול השאיר את הריבית ברמה נמוכה מאוד של 0.25%, שבה היא מצופה להישאר לפחות עוד כשנתיים. הריבית הנמוכה מאפשרת לאזרחים ולעסקים לקחת הלוואות בעלות נמוכה מאוד, ומקלה עליהם לממן את ההוצאות, גם כשההכנסות לא גדלות.
  • במקביל, הקונגרס מראה התקדמות בשיחות על חבילת סיוע נוספת לאזרחים. נציגי שתי המפלגות, הרפובליקנים והדמוקרטים, מתקרבים להסכמה על הזרמה של 900 מיליארד דולר, שתגיע ישירות לאזרחים. עם זאת, עדיין אין הסכמה על סיוע לעסקים ולממשל המקומי.

באירופה, המחירים יורדים – והאיחוד מאשר את חבילת השיקום לקורונה

גל הקורונה ביבשת נמשך ומדינות רבות נאלצות להחמיר את ההגבלות לקראת חג המולד. בינתיים, מנהיגי המדינות אישרו חבילת סיוע בהיקף עצום להתאוששות מנזקי הקורונה.

מה קרה באירופה השבוע?

  • כמו בישראל, גם בגוש היורו האינפלציה שלילית. מדד המחירים לצרכן בגוש היורו ירד ב-0.3% בנובמבר, גם ביחס לחודש הקודם וגם ביחס לנובמבר. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון, ירד ב-0.4%. ירידות המחירים מושפעות כמובן מהאבטלה הגוברת וממצוקת האזרחים והעסקים.
  • גם בבריטניה (שאינה חלק מגוש היורו), ירד מדד המחירים בחודש נובמבר בשיעור של 0.1%. בחישוב של 12 חודשים הוא עלה ב-0.3%. כתוצאה מכך, החליט הבנק המרכזי להשאיר את הריבית ברמה של 0.1% ולהמשיך לרכוש נכסים בסכומי עתק, כדי להזרים כסף למשק.
  • מנהיגי 27 מדינות באירופה אישרו תקציב בסך 1.1 טריליון אירו לשבע השנים הבאות ו-750 מיליארד אירו אשר ישמשו כסיוע להתאוששות מנזקי הקורונה. רוב הכסף יופנה למדינות העניות באיחוד. ההסכמה על התקציב מסיימת חמישה חודשים של מו"מ סבוך במיוחד.


טוב לדעת

המשבר הכלכלי גורם לרבים לחפש תשואות והשקעות חלופיות, ואחת התוצאות היא המראתו של הביטקוין. המטבע הווירטואלי, שבתחילת השנה נסחר ב-8,000 דולר, זינק השבוע לשיא של 23,000 דולר. עם זאת, חשוב לזכור את היסטוריית העליות והירידות התלולות בשער המטבע. ב-2017 הוא טיפס ל-19,000 דולר ואיבד כ-80% מערכו בשנה לאחר מכן.

מנגישים את הכלכלה להמונים

היי! אני דניאל, מתכנת וחובב כלכלה מראשל"צ. הקמתי את כלכלה ב-3 דקות במטרה לעזור ליותר ישראלים להבין אירועים כלכליים בקלות, ולהקנות השכלה פיננסית בסיסית שהפכה להיות הכרחית יותר מתמיד. למרות העלויות שכרוכות בפרויקט - אני מתעקש לשמור עליו נקי מתוכן שיווקי. אם אתם רוצים לעזור לי להנגיש את הכלכלה להמונים, אנא שקלו תרומה. תודה!

תמיכה

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.