סקירה כלכלית שבועית (4 בדצמבר): המחיר של מערכת בחירות רביעית, חבילת התמריצים החדשה של ארה"ב, והמיתון החריף של הודו

S&P 500
3,666 (1.97%+)
ת"א 35
1,447 (3.43%+)
דולר/שקל
3.26 (1.24%-)


בישראל, התקציב תקוע – והבחירות מתקרבות

המשבר הפוליטי מחריף, ועושה רושם שישראל בדרך לבחירות מספר 4 תוך שנתיים. פחות מחודש אחרי שהושבעה, הכנסת ה-21 אישרה השבוע בקריאה טרומית את הצעת החוק לפיזורה.

איך משפיע המשבר הפוליטי על הכלכלה?

  • לתקציב המדינה מאפשר לממשלה לקבוע את סדר העדיפויות שלה, ולנתב כספים לצרכים החשובים ביותר. ללא תקציב חדש, הממשלה מתנהלת לפי תקציב ישן מאוד שאינו מותאם לצרכים הנוכחיים של המדינה, שמקבלים רק פתרונות נקודתיים ומאולתרים. התוצאה יכולה להיות נזק מתמשך לצמיחה ולחברה, וקושי משמעותי בתכנון הכלים שיסייעו למשק להתאושש.
  • בהנחה שהתקציב לא יעבור והבחירות יתקיימו בחודשים הקרובים – צריך להוסיף לנזק שייגרם למשק את עלות הבחירות עצמן, שמוערכת במיליארדים. בנוסף, חוסר היציבות הפוליטית עלול להשפיע על המשקיעים הזרים, שמלווים כסף למדינה וקונים בישראל חברות.
  • בינתיים, משבר הקורונה גורם נזק חמור לכלכלה. השבוע משרד האוצר העריך שהתוצר יתכווץ ב-2020 ב-4.2% - ואילו ב-2021, בשאיפה שהחיסונים יעזרו להתגבר על המשבר, יצמח חזרה רק ב-4.5%. שיעור האבטלה הממוצע בשנה הבאה יגיע לפי התחזית יגיע ל-8.9%.

בארה"ב, הקונגרס חוזר לדון בתוכנית התמריצים

בעוד תחלואת הקורונה בארה"ב ממשיכה לשבור שיאים שליליים, שתי המפלגות מנסות להגיע להסכמה על חבילת תמריצים נוספת. השבוע, חברי הקונגרס חשפו הצעה חדשה לתוכנית, אך זו טרם אושרה.

מה תכלול תוכנית התמריצים שהוצגה בקונגרס?

  • כלכלת ארה"ב ספגה מכה קשה בגלל הקורונה, שמשתוללת בימים אלה במדינה בעוצמה רבה. הבחירות עיכבו את תוכניות הסיוע לכלכלה במשך חודשים רבים, בשל מחלוקות בין הדמוקרטים לרפובליקנים. כעת לאחר שהתוצאות התבררו, גיבשו השבוע המנהיגים של שתי המפלגות תוכנית בהיקף של 908 מיליארד דולר.
  • 288 מיליארד דולר מיועדים לתמיכה בעסקים קטנים. 160 מיליארד יוקדשו לסיוע למדינות שמרכיבות את ארה"ב ולשלטון המקומי. עוד 180 מיליארד דולר ישמשו כדמי אבטלה. שאר הסכום יוקדש להפצת חיסונים, בדיקות, ולתמיכה במערכת החינוך ובשירותי התחבורה.
  • עם זאת, התוכנית עדיין לא אושרה – ויש לא מעט מחלוקות שעשויות למנוע את קבלתה. בין השאר, מאחר שבינואר ייערכו בחירות חשובות לשני מושבים בסנאט בג'ורג'יה, לאחר שלא הושגה בהן הכרעה בסיבוב הראשון. הבחירות האלה יכריעו מי ישלוט סנאט – הרפובליקנים או הדמוקרטים, וישפיעו מאוד על האפשרות לגבש תוכניות כלכליות שיסייעו לאזרחים במדינה..

צרות בהודו, אופטימיות בסין

הודו סובלת קשות מהשפעות הקורונה – והכלכלה נכנסת למיתון חסר תקדים. לעומת זאת, במדינה שבה פרצה המגפה, העסקים כמעט כרגיל.

מה תמונת המצב בשתי המדינות?

  • במשך שנים רבות נחשבה הודו לאחד ממוקדי הצמיחה העתידיים של העולם. בשנים האחרונות ההבטחה החלה להתגשם. מעמד הביניים במדינה צמח וקמו בה מרכזי הייטק גדולים, שסיפקו לא מעט שירותים לחברות מובילות בעולם. מאות מיליוני תושבים במדינה נחלצו מעוני והאופטימיות גדלה.
  • באחרונה, בשל התפרצות הקורונה, חלה האטה משמעותית בכלכלה ההודית. לראשונה זה רבע מאה, הכלכלה השישית בגולדה נקלעה למיתון. חבילות התמריצים לא הספיקו וברבעון השלישי של שנת 2020 התכווץ התמ"ג ב-7.5% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.
  • לעומת זאת, בסין, שבה כבר כמעט שכחו מהמגיפה, הכלכלה במצב טוב. השבוע דווח כי ענף השירותים צמח בחודש נובמבר, ברמה גבוהה מהצפוי ומדד מנהלי הרכש (PMI) במגזר עמד על 57.8 נקודות. במדד זה, כל נתון מעל 50 נקודות משקף התרחבות של הפעילות במגזר.


טוב לדעת

אם אתם עובדים בתחומי המכירות, או המחשוב, בטוח שמעתם על שתי חברות הענק "סיילספורס" ו"סלאק". השבוע הודיעה סיילספורס כי היא קונה את סלאק תמורת 27.7 מיליארד דולר. מדובר בעסקה הגדולה ביותר שביצעה סיילספורס שהוקמה לפני כ-20 שנה ואחת העסקאות הגדולות אי פעם בענף התוכנה. סיילספורס מספקת שלל שירותי תוכנה לחברות שמאפשרים להן לנהל את מאמצי השיווק והמכירות. סלאק היא פלטפורמת מסרים מיידיים שמסייעת לעובדים לתקשר אחד עם השני.

מנגישים את הכלכלה להמונים

היי! אני דניאל, מתכנת וחובב כלכלה מראשל"צ. הקמתי את כלכלה ב-3 דקות במטרה לעזור ליותר ישראלים להבין אירועים כלכליים בקלות, ולהקנות השכלה פיננסית בסיסית שהפכה להיות הכרחית יותר מתמיד. למרות העלויות שכרוכות בפרויקט - אני מתעקש לשמור עליו נקי מתוכן שיווקי. אם אתם רוצים לעזור לי להנגיש את הכלכלה להמונים, אנא שקלו תרומה. תודה!

תמיכה

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.