סקירה כלכלית שבועית (1 בינואר): גל הנפקות הייטק בבורסת ת"א, נאסד"ק מזנק ב-44%, והכלכלה הסינית בדרך להפוך לגדולה בעולם

S&P 500
3,756 (0.52%-)
ת"א 35
1,499 (0.10%-)
דולר/שקל
3.21 (0.05%-)


בישראל, סוגרים שנה משוגעת בבורסה

2020, "שנת הקורונה", לא תיזכר טוב לכלכלה הישראלית, אך תירשם כשנה היסטורית בענף ההיי-טק בשוק ההון – עם 13 הנפקות היי-טק וזינוק של כ-40% במדד ת"א טק-עילית.

סיכום שנה בבורסת ת"א: מה היה לנו השנה?

  • מגיפת הקורונה שינתה את כל התחזיות ל-2020 וטרפה את הקלפים. עשרות אלפי עסקים ספגו מכה קשה, מאות אלפי אזרחים יצאו לחל"ת ולאבטלה, והממשלה הוציאה סכומי עתק על שירותי רפואה ותמיכה כלכלית באזרחים.
  • בבורסות – התמונה הייתה שונה. בסיכום שנתי - מדד ת"א 35 איבד 11% מערכו, מדד ת"א 125 נחלש פחות וירד ב-3%. לעומת זאת, מדד ת"א 90, שנחשב בד"כ לכזה שמייצג את המשק בצורה הטובה ביותר, דווקא רשם עלייה של 18%.
  • ממה נובעים ההבדלים? בכל מדד נכללות חברות שונות. חלק מהחברות במשק ספגו מכה קשה בשל הקורונה, למשל חברות שקשורות לתעופה ותיירות, אבל חלק דווקא הרוויחו לא מעט – למשל חברות מתחום הבריאות, ההיגיינה, היי-טק, אנרגיה מתחדשת וסופרמרקטים. כלומר, מי שבחר נכון את ההשקעות שלו, היה יכול להרוויח לא מעט גם בשנה מטורפת שכזו.

בארה"ב, מגיפה? לא בוול סטריט

אזרחי ארה"ב נפגעו בצורה קשה מאוד מהקורונה – ולמעלה מ-19 מיליון אמריקאים עדיין נשענים על דמי אבטלה – אבל כל זה לא הפריע לוול סטריט להתאושש מהירידות החדות ולחגוג שנה מוצלחת במיוחד.

מי היו המרוויחים הגדולים ממגפת הקורונה?

  • בחודש מרץ, כשהמגיפה הגיעה לארה"ב, נרשמו ירידות חדות. ההתאוששות לאחר מכן היתה מרהיבה – מדד נאסד"ק זינק בשיעור של 43% בשנת 2020, הגבוה ביותר זה 11 שנה. מדד דאו ג'ונס עלה בשיעור של 7%. מדד S&P 500 עלה בשיעור של 16%.
  • הסיבה העיקרית לעליות – העוצמה המדהימה של חברות ההיי-טק הגדולות שהרוויחו כתוצאה מהמשבר. פייסבוק, אמזון, אפל ומיקרוסופט – רשמו רווחי עתק והמניות שלהן המריאו. אמזון התחזקה מתחילת השנה ב-76%, המנייה של מיקרוסופט עלתה ב-39%, פייסבוק עלתה ב-39%, אלפבית, חברת האם של גוגל, עלתה ב-31%.
  • סיבה נוספת לעוצמה – היא הפריחה של מגזר האנרגיה המתחדשת, שעשויה להימשך לאור ההנחה שהנשיא ביידן ישקיע במגזר הרבה. כוכבת המגזר היא חברת המכוניות החשמליות טסלה, שעלתה בשיעור מטורף של 750% השנה והבעלים שלה אלון מאסק הפך לאדם השני העשיר ביותר בעולם.

באירופה, הבורסות סוגרות את השנה בירידות. סין מסיימת כמנצחת

בניגוד לארה"ב, בבורסות באירופה ישנן הרבה פחות חברות היי-טק גדולות – והתוצאה הייתה שנה לא פשוטה למשקיעים. סין, לעומת זאת, הצליחה להתאושש מהמגפה במהירות והכלכלה צפויה להפוך לחזקה בעולם מהר מהצפוי.

עד כמה נפגעו השווקים באירופה מהוירוס?

  • המדד האירופי המוביל סטוקס 600 ירד בשיעור של כ-5% השנה. הקריסה הגדולה החלה בחודש מרץ עם התפרצות הקורונה, ומאז חלה התאוששות איטית מאוד. מדד זה מייצג 600 מניות גדולות מרחבי היבשת, כולל בריטניה.
  • הבורסה הגרועה ביותר מבין הגדולות היא זו של מדריד, שנחתכה השנה ב-15%. בורסת לונדון השלימה השנה הגרועה ביותר מאז 2008 עם ירידה של כ-15%. בפריז נרשמה ירידה של כ-7%. רק בגרמניה סגרו את השנה בצורה חיובית עם עלייה של כ-4% במדד הדאקס.
  • ומה קרה במזרח? סין, שהתאוששה מהמגפה במהירות, בדרך לעקוף את ארה"ב ולהפוך לכלכלה הגדולה בעולם עד 2028, חמש שנים מוקדם מהצפוי. סין הייתה אחת המדינות הבודדות שכלכלתה צמחה ב-2020 והבורסה בשנגחאי זינקה גם היא ב-14%.


טוב לדעת

כבר כמה שנים שחברת "עליבאבא" הסינית נחשבת לאחת הגדולות והחזקות בעולם, אך בשבועות האחרונים, התברר שוב שהשקעה בסין היא עדיין מורכבת ומסוכנת. עימות רגולטורי בין הממשלה לבין בעלי החברה ג'ק מא, הביא לביטול של הנפקה מתוכננת של חלק מהחברה ולצניחה אדירה במניות שלה. חברת אלטושלר שחם הישראלית, שהשקיעה 1.7 מיליארד שקל בחברה, דיווחה על הפסדים של מאות מיליוני שקלים כתוצאה מכך.

מנגישים את הכלכלה להמונים

היי! אני דניאל, מתכנת וחובב כלכלה מראשל"צ. הקמתי את כלכלה ב-3 דקות במטרה לעזור ליותר ישראלים להבין אירועים כלכליים בקלות, ולהקנות השכלה פיננסית בסיסית שהפכה להיות הכרחית יותר מתמיד. למרות העלויות שכרוכות בפרויקט - אני מתעקש לשמור עליו נקי מתוכן שיווקי. אם אתם רוצים לעזור לי להנגיש את הכלכלה להמונים, אנא שקלו תרומה. תודה!

תמיכה

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.