סקירה כלכלית שבועית (1 בינואר): תכנית הסיוע לעסקים בישראל, המשמעות של "הגל הכחול" והקרב בין ג'ק מא למשטר הקומוניסטי

S&P 500
3,756 (0.52%-)
ת"א 35
1,499 (0.10%-)
דולר/שקל
3.21 (0.05%-)


בישראל, נכנסים לעוד סגר מלא

הניסיון לסגר חלקי לא הצליח לעצור את התפשטות הנגיף, וכעת ישראל נכנסת לסגר הרמטי של שבועיים לפחות. במקביל, הממשלה אישרה תוכנית סיוע לעסקים הכוללת מענקים והחזרי ארנונה.

מהו המחיר של סגר שלישי?

  • מגיפת הקורונה שינתה את כל התחזיות ל-2020 וטרפה את הקלפים. עשרות אלפי עסקים ספגו מכה קשה, מאות אלפי אזרחים יצאו לחל"ת ולאבטלה, והממשלה הוציאה סכומי עתק על שירותי רפואה ותמיכה כלכלית באזרחים.
  • כדי לסייע לאזרחים – הממשלה ממשיכה בינתיים לממן דמי אבטלה וחל"ת למאות אלפים. בכל הקשור לעצמאים, השבוע הוחלט להקדים את תוכנית הסיוע עבורם – כך שיתאפשר לרבים לקבל סיוע של אלפי שקלים, שגובהו יותאם להיקף הפגיעה בהם. התוכנית עדיין נדרשת לאישור הכנסת.
  • המשבר הבריאותי והכלכלי לא משפיע בינתיים על עוצמתו של השקל, שהתחזק שוב ביחס לדולר. שער הדולר צנח השבוע מתחת לרמה של 3.2, שפל שלא נרשם מאז אמצע שנות התשעים. ע"פ ההערכות, המגמות הכלכליות השונות בארץ ובעולם, עשויות להשאיר אותו ברמה זו או אף ברמה נמוכה יותר בתקופה הקרובה.

בארה"ב, הכאוס בוושינגטון לא מנע מהדמוקרטים לנצח

הנשיאות של טראמפ לא יכלה להסתיים בצורה עגומה יותר. הכאוס בוושינגטון וההסתערות על בניין הקפיטול לא מנעה מהקונגרס לאשר את בחירתו של ביידן לנשיאות. במקביל, המפלגה הדמוקרטית כובשת את הסנאט לאחר ניצחון בג'ורג'יה. "הגל הכחול" כבר כאן.

מהו "הגל הכחול" ואיך ישפיע על הכלכלה?

  • המפלגה הדמוקרטית זכתה השבוע בשני מרוצים לסנאט במדינת ג'ורג'יה, ובכך השיגה רוב מוצמצם בסנאט. למעשה, מדובר בתיקו 50-50 כאשר סגנית הנשיא קמלה האריס תכהן כנשיאת הסנאט ותשמש שוברת שיוויון - מה שמקנה לדמוקרטים יתרון של 51 מושבים מול 49 רפובליקנים.
  • כן, זהו פער קטן אך עם משמעות רבה. למה? משום שכעת יוכלו הדמוקרטים לאשר חקיקה בלי צורך בגיוס תומכים רפובליקנים – ולהעביר את הרפורמות כלכליות שהבטיחו: העלאת שכר המינימום, התקנת רגולציה בענפי האנרגיה והעלאת מס החברות בחזרה ל-28%.
  • עם זאת, נראה שבראש ובראשונה יפעלו הדמוקרטים להגדלת תוכנית הסיוע לנפגעי הקורונה ומתן צ'ק של 2,000 דולר לכל אזרח.

בסין, קרבות שליטה בין ג'ק מא למפלגה הקומוניסטית

מייסד עליבאבא, ג'ק מא, נשא נאום ביקורתי על המשטר הקומוניסטי בחודש אוקטובר. מאז נפתחה חקירה רגולטורית נגד עליבאבא, הנפקת קבוצת "אנט" נדחתה ועקבותיו של המיליארד הסיני נעלמו.

כיצד הפך ג'ק מא לאויב האומה הסינית?

  • ג'ק מא הוא אחד מאנשי העסקים הידועים בעולם. הוא ייסד את עליבאבא, ענקית האינטרנט הסינית ששולחת את זרועותיה כמעט לכל פינה. באוקטובר 2020, הוא נשא נאום תקיף כלפי הממשלה הסינית ושבוע לאחר מכן זומן לפגישה עם הרגולטורים.
  • מא הסתבך עם הנהגת המדינה – ונקלע לוויכוחים שהגיעו לשיא עם החלטת סין לא לאפשר למא להנפיק את "אנט", חברת תשלומים שבבעלותו, ברגע האחרון לפני שההנפקה יצאה לדרך. ככל הנראה, ההחלטה התקבלה בשל רצונה של סין לייצר מערך תשלומים דיגיטלי מפוקח יותר, וכזה שלא יהיה בשליטת מא.
  • בחודשים האחרונים, נעלמו עקבותיו של מא. הוא לא נראה בפומבי ונעדר מתוכנית הטלוויזיה שלו. עדיין לא ברור אם הוא נעצר על ידי השלטונות או בחר להיעלם מרצונו. ואם זה לא מספיק, עליבאבא ספגה מכה גם בגזרה האמריקנית, לאחר שטראמפ חתם על צו נשיאותי שאוסר שימוש בשירותי התשלום של החברה (Alipay).


טוב לדעת

מי החברה הישראלית הגדולה ביותר בוול סטריט? בעקבות השנה המוצלחת שעברה עליו, התשובה נכון להיום היא סולאראדג'. המניה של חברת האנרגיה הסולארית זינקה שוב השבוע והשווי שלה מתקרב כבר ל-20 מיליארד דולר. החברה נהנית מבאזז גדול סביב תחום האנרגיה הירוקה, וההערכות שממשל ביידן ירחיב את ההשקעות בתחום. המניה שלה עלתה ביותר מ-200% השנה והשווי שלה עקף חברות כמו צ'ק פוינט ונייס.

מנגישים את הכלכלה להמונים

היי! אני דניאל, מתכנת וחובב כלכלה מראשל"צ. הקמתי את כלכלה ב-3 דקות במטרה לעזור ליותר ישראלים להבין אירועים כלכליים בקלות, ולהקנות השכלה פיננסית בסיסית שהפכה להיות הכרחית יותר מתמיד. למרות העלויות שכרוכות בפרויקט - אני מתעקש לשמור עליו נקי מתוכן שיווקי. אם אתם רוצים לעזור לי להנגיש את הכלכלה להמונים, אנא שקלו תרומה. תודה!

תמיכה

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.