סקירה כלכלית שבועית (13 בנובמבר): הבורסה חוגגת את החיסון, ערפל הבחירות בארה"ב מתפזר, ואירופה מציגה סימני התאוששות

S&P 500
3,537 (0.83%+)
ת"א 35
1,418 (2.74%+)
דולר/שקל
3.37 (0.24%-)


בישראל, המשק ממשיך להתאושש – והעיניים נשואות אל פייזר

המשק בישראל ממשיך לצאת מהסגר באיטיות – וכל העיניים נשואות אל פייזר. שר הבריאות עדכן כי משרד הבריאות צפוי לחתום היום עם חברת התרופות האמריקנית על רכישה של 8 מיליון מנות חיסון לקורונה (שיספיקו ל 4 מיליוני אזרחים).

איך משפיעות החדשות על חיסון על הכלכלה הישראלית?

  • המקום הראשון שבו כבר מרגישים את ההשפעה הוא בבורסה. בשנה האחרונה הביצועים של הבורסה הישראלית היו חלשים יחסית, והתקווה לחיסונים כבר עזרה לה להתאושש – מדד ת"א 35 התחזק השבוע ב-2.74%. אם החיסון אכן יגיע בקרוב ויעבוד, הוא עשוי לתת זריקת מרץ לחברות שנסחרות בתל אביב.
  • עוד השפעה אפשרית לחיסון היא על תחושת הביטחון של הצרכנים. ככל שזו גבוהה יותר, כך הם חוסכים פחות ומוצאים יותר – מה שמתניע את הכלכלה. השבוע פורסם כי אמון הצרכנים במחצית השנייה של חודש אוקטובר עומד על 26%-, נתון לא מאוד גבוה אבל כזה שמהווה שיפור לאחר שבמחצית הראשונה של אוקטובר הוא עמד על 32%-.
  • השיפור בתחושת הביטחון מאפשר לצרכנים גם לבצע יותר עסקאות גדולות ומשמעותיות. מספר עסקאות הנדל"ן בחודש ספטמבר 2020 היה מהגבוהים שנרשמו בחודשי ספטמבר בעשרים השנים האחרונות – ונרכשו בו 9,600 דירות. אם הנתונים הגבוהים ימשיכו, זו עדות טובה לשיפור במצב הצרכנים.

בארה"ב, מחכים לביידן – ומתחילים לתכנן רפורמות כלכליות

ביידן ניצח בבחירות, אבל טרם הודה בהפסד בבחירות ונערך לקרב משפטי. למרות זאת, לא נראה שבית המשפט העליון יחליט על התערבות לאור העובדה שהעילות הן קלושות והפערים לא ישפיעו על התוצאה הסופית. בינתיים, יועצי המועמד הדמוקרטי כבר מתכננים שורת רפורמות כדי להתמודד עם המשבר בכלכלה.

מהן הרפורמות שעומדות על הפרק?

  • אחת הבעיות הדחופות היא הגירעון שעמד בחודש שעבר על 284 מיליארד דולר, בעקבות זינוק של 37% בהוצאות להתמודדות עם נזקי הקורונה וירידה בהכנסות בשל ההאטה במשק. ממשל ביידן מתכנן להעלות את המס על התאגידים והעשירים כדי להכניס כסף לקופה המתרוקנת.
  • בעיה קשה אחרת היא בשוק התעסוקה, אבל מסתמן שזו קטנה מהצפוי. בשבוע שעבר נוספו רק 709 אלף תביעות לדמי אבטלה, לעומת צפי לעלייה גדולה יותר של 740 אלף תביעות. כמו כן למשק האמריקאי נוספו 638 אלף משרות באוקטובר, ושיעור האבטלה נפל מ-7.9% ל-6.9%. כדי לעזור לעובדים, מתכננים יועצי ביידן להעלות את שכר המינימום לעובדים הקשורים לממשל ל-15 דולר לשעה.
  • תוכנית נוספת שינסו לקדם בממשל היא חבילת תמריצים ענקית, שתועבר בקונגרס ותזרים כסף למשק בכל מיני דרכים. בקונגרס ניסו להעביר תוכנית כזו כבר כמה חודשים אך חקיקתה נדחתה עד לאחרי הבחירות. אם היא תעבור כעת, הדבר עשוי לסייע להתניע מחדש חלקים מהמשק האמריקאי שעדיין נמצאים במשבר קשה, בטח לאור נתוני הקורונה ששוב ממריאים במדינה.

בעולם, שורת נתונים מעודדת בכמה מדינות – וחשש מהעתיד

בעוד העולם מתמודד עם גל שני של קורונה - סין ממשיכה להפתיע לטובה. באירופה, נתוני הרבעון השלישי מראים התאוששות חזקה אך עדיין מוקדם מכדי לדעת מה תהיה ההשפעה המלאה של הסגרים החדשים.

מה אפשר ללמוד מהנתונים הכלכליים באירופה?

  • אחרי האטה קשה בגלל הסגר, כלכלת בריטניה צמחה ב-15.5% ברבעון השלישי בהשוואה לרבעון קודם, שיעור העלייה הגבוה אי פעם. עם זאת, בחישוב שנתי מציג התוצר הבריטי ירידה של 9.6%. בבריטניה, צריך לזכור, עדיין צריכים להתמודד עם הפרישה המתוכננת מהאיחוד האירופי, שעלולה לזעזע את הכלכלה.
  • סין ממשיכה לצמוח ללא זכר למשבר כלכלי – והמדינה מסתמנת כבעלת הכלכלה הכי חזקה בעולם. היצוא הסיני עלה ב-11.4% באוקטובר לעומת החודש המקביל בשנה שעברה. העודף המסחרי של סין (ייצוא לעומת ייבוא) עלה ל-58.44 מיליארד דולר, לעומת תחזית של 46 מיליארד דולר.
  • בגרמניה גם מתמודדים לא רע עם המצב - והיצוא עלה ב-2.3% בספטמבר, לאחר עלייה של 2.9% בחודש אוגוסט. לעומת זאת, בצרפת דווח כי הפעילות הכלכלית נמוכה מתחילת החודש ב-12% מהממוצע, בעקבות הסגר השני שהוטל במדינה. הבנק המרכזי צופה כי הצמיחה ב-2020 תהיה מינוס 9%-10%.


טוב לדעת

מי שעושה עסקים מעולים בתקופת הקורונה אלו הן חברות המסחר ברשת. השבוע חל "יום הרווקים הסיני", שכבר מזמן הפך מחג לאומי משונה לחגיגת שופינג עולמית. השבוע נרשמו בו מכירות שיא בשווי 74 מיליארד דולר רק באתר עליבאאבא. לפי עליבאבא, 250 אלף מותגים השתתפו השנה ביום המכירות הגדול. אגב, מעל 5 מיליארד דולר מכלל המכירות היו של מותגים אמריקאים...

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.