סקירה כלכלית שבועית (20 בנובמבר): הבנקים מפרסמים דוחות מרשימים, מדינות בארה"ב נכנסות לסגר שני, ובאסיה נחתם הסכם סחר היסטורי

S&P 500
3,5381 (0.81%+)
ת"א 35
1,423 (0.13%-)
דולר/שקל
3.35 (0.67%-)


בישראל, גם במשבר – הבנקים ממשיכים לשמור על הקופה

היציאה מהסגר ממשיכה להיות איטית. עסקים רבים עדיין סגורים ושיעור האבטלה גבוה (כ-18%). לבנקים, נכון לעכשיו, זה לא מזיז יותר מדי.

איך השפיע הסגר השני על הבנקים?

  • השבוע פרסמו הבנקים את הדוחות הכספיים שלהם. בנק לאומי הודיע שהרוויח 750 מיליון שקל ברבעון השלישי, ירידה קלה בלבד של 2%. בנק הפועלים רשם עלייה של 11% ברווח, ל-816 מיליון שקל. הנתונים בהחלט מראים שמשבר הקורונה עדיין לא מחלחל באופן משמעותי למערכת הבנקאית.
  • במקביל, בנק ישראל פרסם השבוע הערכה שהסגר השני יגרום להפסדי אשראי משמעותיים לבנקים, אך לא יסכן את יציבותם. בחודש מאי האחרון הבנק הריץ סימולציות כדי לראות מה יקרה לבנקים במקרה של סגרים, והתוצאה שלהן היתה מעודדת, כפי שהראו כאמור גם הדו"חות.
  • הרווחים של הבנקים נעוצים כנראה בחסינות היחסית של המשק הישראלי, בזכות ההייטק שלא נפגע במשבר. השבוע פורסם כי התוצר המקומי הגולמי של ישראל (תמ"ג) זינק ב-38% ברבעון השלישי בעקבות ההקלות בהגבלות הסגר הראשון. כמו כן, חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P אשררה את דירוג האשראי של ישראל על AA- בזכות יציבותה היחסית בהשוואה למדינות אחרות.

בארה"ב, הקורונה משתוללת, הכלכלה סובלת, והפוליטיקה מתעכבת

ארה"ב חצתה אתמול את רף רבע מיליון המתים מנגיף הקורונה ושיא של מאושפזים בבתי החולים. מדינות רבות חזרו למגבלות – והחוסר בחבילת תמריצים של הממשל אומר גם שהכסף בקופה הולך ומתרוקן.

הגל השלישי בשיאו: איך זה משפיע על הכלכלה?

  • המספרים מדברים בעד עצמם. ארה"ב חצתה את מניין 250,000 המתים מקורונה, והמספר היומי מגיע כבר כמעט ל-2000. מספר המאושפזים מתקרב ל-100 אלף  והפעילות במדינות רבות בארה"ב הולכת ונעצרת. התוצאה הכלכלית ברורה: פגיעה בהכנסות של חברות רבות, פיטורים צפויים ועלייה בהוצאות הרפואיות, לפחות עד שהחיסונים יתחילו לעבוד.
  • בגזרה הפוליטית, כל התוכניות לעודד את הכלכלה מתעכבות. טראמפ לא משתף פעולה עם אנשי ביידן, שמצידו לא יכול להתחיל לקדם תוכניות לעידוד הכלכלה בקונגרס או למנות צוותים שיתחילו להכין את חילופי הממשל.
  • נתוני הכלכלה שהתפרסמו השבוע – שיקפו את המצב הבעייתי הזה: המכירות הקמעונאיות בחודש יולי עלו ב-0.3%, פחות מהתחזיות, מה שמצביע על כך שהצרכנים מעדיפים להשאיר את הכסף בכיס. בנוסף, לראשונה מזה 5 שבועות, נרשמה עלייה מדאיגה במספר בבקשות חדשות לדמי אבטלה בארה"ב, שעמד על 742 אלף, לעומת 709 אלף בשבוע שקדם לו.

בעולם, המזרח מתגבש – והעוצמה שלו הולכת וגדלה

הקורונה אולי התחילה בסין, אבל השיפור בתחלואה, לצד נתוני התוצר ופעילות הצרכנים – מצביעים על התאוששות חזקה אשר ניכרת גם בשאר כלכלות אסיה. כעת הן פנויות לחשוב על העתיד.

מה קרה בעולם השבוע?

  • 15 מדינות פאן-אסיאתיות חתמו השבוע על הסכם הסחר הגדול ביותר בעולם, בעסקה בגיבוי סין. ארה"ב היתה מעורבת בעבר בהסכם דומה, אבל ממשל טראמפ ביטל אותו. השותפות תאפשר למדינות להוריד מכסים, לשפר את הסחר – ותיתן לסין השפעה רבה יותר.
  • העובדה שארה"ב לא שותפה להסכם, והדשדוש הכלכלי באירופה, יכולים להפוך את המזרח לאזור שייצמח באופן המשמעותי ביותר בשנים הקרובות. במיוחד אם זוכרים שמדינות כמו יפן, קוריאה הדרומית, ויטנאם וטאיוואן, במצב טוב בהרבה בגזרת הקורונה.
  • בינתיים, באירופה, הקורונה ממשיכה להשתולל. כלכלת גוש היורו התאוששה רק מעט ברבעון השלישי וצמחה בקצב פחות מהיר מכפי שהעריכו לשכת הסטטיסטיקה המרכזית של האיחוד הודיעה על עלייה של 0.9% במספר העובדים והתמ"ג בגוש היורו עלה ברבעון השלישי ב-12.6% לאחר שצנח ב-11.8% ברבעון השני.


טוב לדעת

מחפשים בתוך כל ים החדשות הרעות גם תקווה? עסקי המכוניות החשמליות נראים טובים מאי פעם. השבוע ג'נרל מוטורס הודיעה שהיא תשקיע 27 מיליארד דולר עד ל-2025 בפיתוח ושיווק מכוניות חשמליות ואוטונומיות, תוספת של 7 מיליארד דולר לתוכנית שפרסמה החברה במרץ האחרון. מניית טסלה, מובילת השוק, זינקה באופן יוצא דופן בחודשים האחרונים ובדצמבר תצטרף למדד 500 S&P.

מנגישים את הכלכלה להמונים

היי! אני דניאל, מתכנת וחובב כלכלה מראשל"צ. הקמתי את כלכלה ב-3 דקות במטרה לעזור ליותר ישראלים להבין אירועים כלכליים בקלות, ולהקנות השכלה פיננסית בסיסית שהפכה להיות הכרחית יותר מתמיד. למרות העלויות שכרוכות בפרויקט - אני מתעקש לשמור עליו נקי מתוכן שיווקי. אם אתם רוצים לעזור לי להנגיש את הכלכלה להמונים, אנא שקלו תרומה. תודה!

תמיכה

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.