סקירה כלכלית שבועית (6 בנובמבר): הגירעון בישראל ממשיך להחריף, ארה"ב בחוסר ודאות, ובריטניה מגדילה את חבילת התמריצים

S&P 500
3,510 (6.58%+)
ת"א 35
1,373 (4.63%+)
דולר/שקל
3.38 (0.91%-)


בישראל, מחכים לתוצאות בארה"ב  – ומתקשים להתאושש מהסגר

המשק במדינה נפתח לאיטו, כשכולם דרוכים לקראת תוצאות הבחירות מעבר לים. בינתיים מצטברים נתונים כלכליים לא מעודדים. הגירעון המצטבר בתקציב המדינה ממשיך לצמוח במהירות והגיע ל-122 מיליארד שקל מתחילת השנה.

מה היה מצב המשק באוקטובר?

  • הגירעון במשק ממשיך להחריף ועמד בחודש אוקטובר על 10.1%, עליה של כאחוז מספטמבר. שיעור האבטלה המורחב הגיע במחצית הראשונה של אוקטובר, בשיא הסגר השני, ל-22.7% (938 אלף איש) והכפיל את עצמו תוך כחודש. מאחר שחלק גדול מהעסקים לא נפתחו, סביר להניח שההתאוששות תהיה איטית.
  • הסגר גרם לנו גם להשתמש פחות באשראי. מנתוני חברת שב"א עולה כי השימוש בכרטיסי אשראי ירד באוקטובר ב־7% לעומת לעומת התקופה המקבילה אשתקד. עם זאת, מכירות מוצרי הצריכה צמחו באוקטובר ב־9.3% כנראה בגלל שכולם היו בבית והזמינו משלוחים.
  • באופן משונה - השכר הממוצע במשק עלה לרמה של 11,578 שקל -  עלייה של 7.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אבל הסיבה לא מעודדת – עובדים בשכר נמוך פוטרו ולכן השכר הממוצע המריא.

בארה"ב, עדיין אין הכרעה – והספירה מורטת עצבים

ביידן וטראמפ בקרב של חייהם – ונכון לשעת הכתיבה, ביידן מוביל אך עדיין לא הוכרז מנצח. טראמפ טען לגניבת בחירות, נציגיו קוראים להפסקת ספירת הקולות במדינות מפתח ומתכוננים לפתוח במאבק משפטי - אשר עלול להימשך זמן רב. איך כל זה משפיע על המשק?

איך משפיע חוסר הוודאות על השווקים?

  • אם יש משהו שהשווקים שונאים, זה חוסר ודאות מתמשך - בטח בימי מגיפה. טראמפ הכריז כי יפנה לבית המשפט העליון בשל "הונאה של הבוחרים". בתרחיש שכזה, יתנהל מאבק תקשורתי ארוך שעלול להפוך גם למאבק ברחובות. במידה ותרחיש הבלהות הזה אכן יתממש, אנו צפויים לראות צניחה בשוקי ההון ובערך הדולר.
  • בינתיים, הבנק המרכזי של ארה"ב ממשיך לממן את המשק ולהזרים כסף זול כדי לתמוך במשבר. הפד הותיר כצפוי את הריבית ללא שינוי, ברמה אפסית - בין 0% ל-0.25% - והסביר כי "הכלכלה ממשיכה לצמוח אך רחוקה מאד מהקצב שבו צמחה לפני משבר הקורונה".
  • ויש מי שמרוויח כבר מהבחירות - מניות הקנאביס זינקו על רקע משאלים שאישרו לגליזציית קנאביס באריזונה, ניו ג'רזי, מונטנה ודקוטה. במיסיספי ניתן היתר לשימוש בקנאביס רפואי. המשקיעים מעריכים שניצחון קרוב של ביידן יתרום ללגליזאציה נוספת.

באירופה, הגל השני מעמיק – והכלכלה נכנסת לקיפאון

במדינות רבות ביבשת יש סגר ברמה גבוהה – עובדים רבים מחוסרי תעסוקה ומה שקורה בארה"ב לא עוזר למצב רוח. הגבלות מחמירות הוטלו בבריטניה, בצרפת, בגרמניה, בבלגיה, בהולנד, באירלנד, באיטליה, בספרד, ביוון, בפורטוגל, באוסטריה ובצ'כיה.

מה קרה השבוע ברחבי הגלובוס?

  • הבנק המרכזי של אנגליה הודיע שיזרים 150 מיליארד פאונד נוספים לכלכלה על רקע הסגר החדש שהוטל על המדינה. המטרה של תכנית התמריצים החדשה היא להוריד את עלויות ההלוואה למשקי בית ולעסקים קטנים, שמתקשים לשרוד בימים אלה.
  • בסין – יש חוקים אחרים. השבוע בוטלה בלי סיבה ברורה הנפקת ענק של חברת "אנט", שהיא ענקית פיננסים טכנולוגית. ההנפקה היתה אמורה להיות הגדולה ביותר אי פעם בשווי של יותר מ-300 מיליארד דולר.
  • וצרות יש גם בסעודיה – שם חברת הנפט הלאומית ארמקו, שיצאה השנה להנפקה הגדולה בהיסטוריה, סובלת גם מהמיתון העולמי. הרווחים של החברה התרסקו ברבעון השלישי של השנה הנוכחית ב-44.6% בעוד שהכנסותיה ירדו ב-25% לעומת הרבעון המקביל.


טוב לדעת

בתעשיית הגיימינג חוגגים – כולם תקועים בבית ויש מי שעושה מזה כסף. ענקית המשחקים נינטנדו רשמה עלייה של 40% במכירת קונסלות הסוויץ' שלה בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. כמו כן, החברה מכרה 14.3 מיליון עותקים מהמשחק הפופולרי ביותר שלה בימים אלה, "אנימל קרוסינג", במהלך המחצית הראשונה של השנה הפיסקאלית.

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.