סקירה כלכלית שבועית (23 באוקטובר): על התוכנית הכלכלית של ביידן, המחיר הכבד של היעדר התקציב והצמיחה המפתיעה של סין

S&P 500
3,453 (1.10%+)
ת"א 35
1,354 (0.47%-)
דולר/שקל
3.38 (0.08%+)


בישראל, 2021 מתקרבת – אבל התקציב עדיין לא נראה באופק

המשק מתחיל לצאת באיטיות רבה מהסגר, ובינתיים הקרבות הפוליטיים מעכבים את הכנת התקציב לשנה הבאה.

היעדר תקציב: כמה זה עולה לנו?

  • שר האוצר ישראל כץ הבטיח שהעבודה על תקציב 2021 תחל בקרוב ויובא לאישור הכנסת בפברואר. בכחול לבן דורשים להעבירו עד סוף השנה הנוכחית. בינתיים, המשק מתנהל בתקציב ישן, עם תוספות חד פעמיות. אם הוא לא יעבור בזמן, ייתכן שנלך שוב לבחירות בחורף.
  • המשבר הכלכלי, שמלווה בצרות פוליטיות, עלול גם לגרום להורדת דירוג האשראי של ישראל. המשמעות, ההלוואות שהמדינה לוקחת יהיו יקרות יותר, והיא תצטרך להוציא יותר כסף על הריבית, כסף מהכיס של כולנו…
  • אחד הדברים החשובים ביותר בכל משק הוא אמון הצרכנים. לאור המשבר הפוליטי, וקשיי הקורונה, מדד אמון הצרכנים ירד ל-29%-. גם מספרי האבטלה לא מרשימים במחצית השנייה של חודש ספטמבר הגיע אחוז האבטלה על פי החישוב המרחיב של הלמ"ס ל-19.1%.

בארה"ב, הסקרים מנבאים ניצחון לביידן. איך זה ישפיע על השווקים?

רגע לפני הבחירות בארה"ב, בצל התפשטות הקורונה, שני המועמדים לנשיאות מציגים תוכניות כלכליות בניסיון לגייס תמיכה. ביידן, אשר מוביל בעקביות בסקרים הארציים, צפוי להעלות את שיעור המס על החברות והאמריקאים העשירים במדינה.

מהי התוכנית הכלכלית של ביידן — ומה יקרה אם ייבחר?

  • הנושא הראשון שעל הפרק הוא חבילת תמריצים מיידית לכלכלה. יש עוד סיכוי שזו תאושר לפני הבחירות, אבל הוא נראה קטן מאוד. כנראה אחרי הבחירות, בהתאם לתוצאות בבית הלבן ובנשיאות, נדע איזו חבילת סיוע תעבור ומי ייהנה ממנה.
  • אם ביידן ינצח, ויהיה לו רוב בסנאט, הוא צפוי להשיק חבילת ענק להשקעה בתשתיות. חלק גדול ממנה יוזרם לענף האנרגיה הירוקה, שעשוי ליהנות ממימון נדיב במיוחד. לעומת זאת, ענפי הנפט והפחם וכל התעשיות צפויים להיפגע מניצחון של ביידן.
  • השפעה נוספת של בחירת ביידן צפויה להיות תוכנית להעלאת מיסים על החברות בארה"ב, מה שיפגע ברווחיהן. בעידן טראמפ המיסים על החברות ירדו משמעותית, מה שהגדיל את הרווחים אבל גם את הגירעון של המדינה.

בסין, האופטימיות גדלה. בשאר העולם פחות

נתוני צמיחה יפים בסין מצביעים על התאוששות מרשימה במדינה. במזרח התיכון אולי חותמים על הסכמי שלום, אבל מודאגים ממחירי הנפט.

אז מה קורה בעולם השבוע בצל הקורונה?

  • בסין, כבר בקושי זוכרים מה זה קורונה. המדינה דיווחה על צמיחה של 4.9% ברבעון השליש בקצב שנתי. הייצור התעשייתי טיפס בספטמבר ב-6.9%. המכירות הקמעונאיות עלו בספטמבר ב-3.3%. מרשים!
  • ובמזרח התיכון, הירידה בצריכת הנפט מנחיתה מכה קשה על הכלכלה האזורית. קרן המטבע הבינלאומית חוזה כי כלכלת האזור תתכווץ ב-4.1% ב-2020, ולא תשתפר כנראה עד סוף 2021. הבעיה העיקרית צפויה אצל יצואניות הנפט בשל מחיריו הנמוכים, שלא צפויים לעלות בעתיד הקרוב. עפ"י דו"ח של ענקית הנפט BP, הביקוש לנפט יצנח בין 55% ל-80% ב-30 השנים הקרובות.
  • ביפן מודאגים – למרות שאין במדינה יותר מדי חולים, הכלכלה מאטה. היצוא ירד ב-4.9% בחודש ספטמבר (למרות שהתחזיות היו לירידה מתונה יותר). היבוא ליפן נפל ב-17.2% בהמשך לירידה של 20.8% באוגוסט.


טוב לדעת

גוגל על האש. מדברים על זה שנים, אבל עכשיו זה קורה. בארצות הברית החליטו לקדם תביעה נגד חברת הענק, בטענה שהיא פועלת כמו מונופול, ומקשה על המתחרות שלה בדרכים לא הוגנות. הטענה העיקרית היא שהחברה מונעת תחרות בסלולר, מאחר שהיא משלמת ליצרניות מיליארדי דולרים בשנה. אם התביעה תתקבל, גוגל עלולה לספוג קנס עצום, ואולי אפילו יאסרו עליה לשלם לחברות כמו אפל. אפשרות נוספת היא שיכריחו אותה למכור את יוטיוב.

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.