סקירה כלכלית שבועית (30 באוקטובר): המשקיעים נוהרים לשוק הנדל"ן, התוצר של ארה"ב צומח בקצב שיא, ובאירופה חוששים מאיבוד שליטה

S&P 500
3,310 (4.21%-)
ת"א 35
1,330 (3.59%-)
דולר/שקל
3.42 (0.04%+)


בישראל, הסגר מתפוגג – אבל המסחר עדיין לא נפתח והכלכלה תקועה

נתוני הקורונה הם הפרמטר הכלכלי הכי חשוב בימים אלה והשבוע התייצב מספר המאומתים היומי על פחות מאלף.

כמה נפגע המשק בחודשיים האחרונים?

  • שוק העבודה, כמובן, היה הראשון להיפגע. בספטמבר, 641 אלף איש קיבלו דמי אבטלה – עלייה של 40% לעומת חודש אוגוסט. יותר משליש מהמובטלים מחפשים עבודה כבר יותר מ-100 ימים. מתחילת משבר הקורונה שילם הביטוח הלאומי דמי אבטלה בהיקף של 16.6 מיליארד שקל.
  • בענף הנדל"ן, בינתיים, נשבר שיא של שלוש שנים ברכישות באוגוסט. הפחתת מס הרכישה החזירה את המשקיעים לשוק והובילה לעלייה של 23% ברכישת הדירות בהשוואה לאוגוסט אשתקד (ושל 8% לעומת יולי).
  • בעולם ממשיכים לתת לכלכלת ישראל קרדיט. השבוע פורסמו הנימוקים של סוכנות הדירוג מודי'ס להחלטה שלא להוריד את דירוג האשראי של המדינה. ההסבר העיקרי: לישראל יש חוסן כלכלי שמבוסס על תעשיית הייטק שלא נפגעת במשבר יותר מדי, לצד צפי להכנסות מהגז שיעזור לכלכלה בעתיד.

בארה"ב, רגע לפני הבחירות – סימנים חיובים בכלכלה

ארבעה ימים לבחירות ויותר מ-70 מיליון אמריקנים כבר הצביעו במסגרת ההצעה המוקדמת. בעוד שביידן וטראמפ נאבקים על כל קול, מספר נדבקי הקורונה שובר שיאים חדשים - ובאופן מפתיע, גם צמיחת התוצר במדינה.

האם הכלכלה בארה"ב מתאוששת?

  • לאחר הרבעון הגרוע אי פעם לכלכלת ארה"ב, מגיע הריבאונד: התוצר האמריקאי קפץ ב-33.1% ברבעון השלישי (בקצב שנתי). זהו שיא שלא נרשם כמותו עשרות שנים, אבל חשוב לזכור שהוא נובע מהקריסה בשל הסגרים ברבעון השני.
  • מה גרם להתאוששות? הצריכה הפרטית התרחבה ברבעון ב-40.7%, ופעילות כלכלית ערה נרשמה גם בסקטור הנדל"ן. מצד שני, ההכנסה האישית נפלה בחדות לאחר שהסתיימו תשלומי המענק והסיוע שקיבלו האזרחים ושיעור האבטלה נותר על כמעט 8 אחוזים.
  • הבעיה היא שהגל המחודש של הקורונה מכה באזורים נרחבים במדינה, והחשש הוא שהם ייפגעו קשות בשבועות הקרובים – מה שיעצור את ההתאוששות. אם לא תהיה הכרעה ברורה ומיידית בבחירות, הנזק הכלכלי עלול להיות חריף במיוחד.

באירופה, מדינות רבות נכנסות לסגר – והכלכלה במצוקה

אירופה נמצאת בעיצומו של גל שני של קורונה והכלכלה צפויה למכה קשה. 13 מדינות רשמו השבוע שיא במספר הנדבקים, וממשלות רבות החליטו להטיל עוצר לילי ולהחזיר את המגבלות על החיים הציבוריים.

מה לעזאזל קורה באירופה?

  • בצרפת המצב קשה במיוחד. לצד רצף של פיגועי טרור, הקורונה משתוללת והנשיא מקרון הכריז על סגר כולל. בניסיון שלא לגרום לנזק כבד לכלכלה,  בתי הספר יישארו פתוחים וכך גם מקומות עבודה חיוניים.
  • בגרמניה, הקנצלרית מרקל הכריזה על סגר חלקי בכל רחבי במדינה. בין היתר יושבתו המסעדות והברים, חדרי הכושר, בתי הקולנוע והתיאטראות. התקהלויות יוגבלו לעשרה אנשים.
  • כדי לחלץ את הכלכלה, הבנק המרכזי באירופה רומז על השקת תוכנית תמריצים חדשה בחודש דצמבר. ראשי הבנק הודיעו כי הם מוכנים לנקוט בשורת צעדים כדי לשמור על ההתאוששות של החודשים האחרונים, ולהמשיך להזרים לבנקים ולממשלות במדינה מאות מיליארדי אירו בריבית אפסית.


טוב לדעת

ביטקוין – זוכרים אותו? השבוע הודיעה פייפאל שתאפשר לרכוש, למכור ולעשות קניות עם ביטקוין, הודעה שגרמה למטבע לזנק למחירו הגבוה ביותר מאז יולי 2019 (13,000 דולר למטבע). משמעות המהלך של פייפאל היא שיותר אנשים ייחשפו לעולם הקריפטו וביטקוין יהפוך למטבע חוץ ככל המטבעות האחרים. זוהי בהחלט אבן דרך משמעותית בדרך לאימוץ המיינסטרים של מטבעות ווירטואלים.

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.