סקירה כלכלית שבועית (9 באוקטובר): ההשפעות הכלכליות של סגר שני, תוכניות התמריצים בארה"ב, וההתאוששות המפתיעה של סין

S&P 500
3,296 (3.15%+)
ת"א 35
1,364 (3.88%+)
דולר/שקל
3.39 (1.09%+)


בישראל, הסגר נמשך – והנתונים הכלכליים במשק הולכים ומחמירים

הקורונה עוד איתנו בגדול, ולמרות הירידה הקלה בקצב ההידבקות – המשק סגור ברובו. ההשפעה על כלכלת ישראל הולכת וגדלה והנתונים מחמירים.

מה עשה הסגר בחגים לכלכלה שלנו?

  • את בכירי משרד האוצר הוא מלחיץ מאוד והם קוראים להחזיר את המשק לפעילות תחת מגבלות מיד לאחר סוכות. נתניהו ובמשרד הבריאות מסתייגים מההצעה של ישראל כץ, וההחלטה תתקבל בשבוע הבא.
  • לשוק התעסוקה הוא גרם נזק אדיר. אם אתם רוצים לעבוד? לכו חפשו איפה. בחודש אוגוסט היו 8.3 מובטלים על כל משרה פנויה במשק, פי 5.7 מאשר לפני המשבר. בשירות התעסוקה נרשמו בעקבות הסגר המחודש 223,272 דורשי עבודה חדשים.
  • והצרות מגיעות גם לשוק הנדל"ן: ברבעון השני של השנה נסגרו 19,500 עסקאות בלבד, הרמה הנמוכה מאז שנת 2011, בימי המחאה החברתית.

בארה"ב, טראמפ השתחרר מבי"ח – ועיכב את תוכנית הסיוע לאזרחים

הבחירות עוד פחות מחודש. הנשיא נדבק בקורונה והודיע שהמצב הכלכלי במדינה מצוין ושהוא לא מוכן לקדם תוכנית סיוע לאזרחים שגובשה בקונגרס.

אז איך הם מתכננים להתגבר על הסערה הפוליטית והקורונה?

  • יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול הזהיר שהמדינה חייבת חבילת תמריצים, בעיקר כדי לסייע למובטלים, בדחיפות.  את טראמפ זה לא שכנע, ומאחר שהוא לא מסכים עם הדרישות של הדמוקרטים, הוא הורה לעצור את המו"מ על התוכנית בקונגרס עד לבחירות.
  • בכל מה שקשור אליו, הבנק הפדרלי ממשיך להזרים כסף כמעט בחינם לעסקים ולאזרחים. הבנק הותיר את הריבית על רמה כמעט אפסית (0.25%), והודיע כי לא יעלה את הריבית עד שנת 2023.
  • בנוסף טוען השורטיסט קרסון בלוק כי מפיצות שאיתן התקשרה ננוקס

באירופה מתרומם גל שני של קורונה, בסין מתאוששים במהירות

אחרי תקופה רגועה יחסית, מספר הנדבקים עלה במדינות רבות והן נאלצו לחזור ולהגביל את הפעילות במשק. לעומת זאת אצל הסינים – נרשמת פריחה.

אז איפה מתאוששים ואיפה לא?

  • אחרי כמה חודשים קשים מאוד היה נדמה שהקורונה בשליטה והכלכלה באירופה מתאוששת, אבל השבוע הוטלו מגבלות חדשות במדריד, באנגליה ובצרפת. לעומת זאת בסין הקורונה נבלמה כמעט לגמרי ומאות מיליונים יצאו לחופשת חג בתוך המדינה, והזניקו את הפעילות הכלכלית.
  • חוקרי ה-OECD מעריכים כעת שכלכלת העולם תתכווץ עד 4.5% השנה, תיקון כלפי מעלה של האומדן הקודם שהעריך כי ההתכווצות תהיה בשיעור של 6% בתמ"ג העולמי.
  • מי שמרוויח מהמצב הן חברות התרופות בדגש על יצרניות החיסונים. השבוע למשל, הנציבות האירופית חתמה עם "ג'ונסון את ג'ונסון" הסכם לאספקת החיסון הפוטנציאלי שלה לקורונה לעד 400 מיליון איש.


טוב לדעת

מגיפת הקורונה לא ממש מזיקה לעשירי העולם. דו"ח חדש של בנק UBS מגלה כי אלו הצליחו להגדיל באחרונה את הונם ביותר מרבע - לשיא של 10.2 טריליון דולר. לעומת זאת הבנק העולמי הודיע שיותר מ-150 מיליון אנשים עלולים לצלול בקרוב לעוני קיצוני, בשל משבר הקורונה.

התכנים והמידע בניוזלטר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. הכותבים והעורכים של הניוזלטר אינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי ובכלל, ואין להסתמך ולראות בתכנים ובמידע בבחינת ייעוץ מקצועי מסוג זה, ובטח שאין לראות בהם סוג של המלצה לביצוע פעלות (או המלצה לאי ביצוע פעולות) בניירות ערך ובכלל.